18. 01. 2020 13:21  

  Mänguplatsi lugu trüki leht

Võru linnas mängiti esimest korda eestikeelset näidendit doktor Fr. R. Kreutzwaldi maja lahtisel verandal. Ajaloo uurija Raimo Pullat kirjutab raamatus "Võru linna ajalugu", et see toimus 1850. aastal. Kreutzwaldi naljamängu "Peeter Esimese kroonimine" etendasid Kasaritsa noormehed. Sellest võib järeldada, et Võru linnast osatäitjaid ei leitud ja tuli linna-lähedalt maalt esinejaid otsida.

Kui papa Kreutzwaldi majas 1881. aastal Eesti laulu- ja mänguselts "Kannel" asutati, oli näitlejaid ehk ka linnaeestlaste hulgast võtta. Kuigi ajaloolised kirjad näitavad, et Võru eesti kultuuritegelased enamjaolt maalt Kandle seltsi käisid. Igatahes pole esimese Kandle seltsi nime all 28. veebruaril 1882. aastal etendunud näitemängu "Mulgi mõistus ja tartlase tarkus" osalisi kuskil kirja pandud. Meieni jõudnud teadete põhjal järeldamegi - papa Kreutzwaldi maja on Võru eestikeelse ja -meelse teatrikultuuri kants.

20. sajandi viimasel kümnendil avastasid Kreutzwaldi maja ja õue paljud Eesti teatritrupid. Nende hulgas valdavalt Võru teatrihuvilised noortetrupid ja Harrastusteater. Populaarsed muinasjututunnid, kontserdid, ühistantsud ja -mängud ning vabaõhuetendused on saanud "Võru Kevade" ja Võru Folkloorifestivali lahutamatuteks osadeks.

Võru linnakodanike omaalgatuse korras sündis Papa Kreutzwaldi Õueteater, nagu on Kreutzwaldi muuseumi endagi rajamise mõte kunagi alguse saanud võrulaste heast tahtest.

 
[ Tagasi ]
 
QA  
Papa Kreutzwaldi Õueteater MTÜ © 2002-2020
Kreutzwaldi 31, 65609 Võru
oueteater.vorulinn.ee oueteater@hot.ee