18. 01. 2020 13:44  

  Väimela mõisas pulmad olid hoos... trüki leht

Liina Valper
Võrumaa Teataja (lisaleht "Elu")
12. juuli 2003

Kesknädalal peeti pulmi Väimela mõisasüdamikus, dekoratsioonideks põlispargi suverohelus ja iidsed mõisahooned. Papa Kreutzwaldi Õueteater viis selle suve uuslavastuse "Kullaketrajate pulmad" loodusele lähemale. Pulmarahvas võttis kohad sisse murul. Ka vihm oli vaikselt taandunud pilvede varju ega tulnud kordagi segama...

Pulmad viisid kokku kaks kuninglikku peret: Metsakuninga ja Linakuninga pered. Metsakuninga poeg Filipp ning tema lapsepõlve mängukaaslased, Metsakuninga perre lapsendatud prints Albert ja prints Johan kosisid nõiamoori orjusest päästetud Linakuninga tütred: printsessid Matilde, Adele ja Loviisa. Tütarlapsed olid aastaid laanes nõiale kedranud kullalõnga, mis nüüd on lina kiuks - Kagu-Eesti kullaks - muutunud.

"Kullaketrajate pulmad" on segu pärimustest ja uskumustest, muistsetest kommetest, ajaloost ja muinasjutust. Aga adusime sedagi, mis veel tänases päevas asjakohane...

Enne pulmarongi liikuma hakkamist on ju hulk ettevalmistusi teha ja jutte rääkida. Kuldseid tarkuseteri tänaseks ja tulevikuks oli autor ja lavastaja Silvi Jansons ohtralt loosse kirjutanud. Metsanõunik isand Tammesüda (Mooste vallavanem Ülo Needo) kahetseb, et mets hävib ja tammik on maha raiutud. Linanõunik isand Kuldaloo (Eesti Linaliidu esimees Jüri Varik) kiidab lina väärtust. Lina läheb seistes kullaks, väidab rahvatarkus.


Kuid ei mets ega lina üksi, kõige suurem väärtus on inimene, tugev ja terve eesti pere. Tseremooniameister isand Raudakäsi harrastusnäitleja Meinhard Uiga suu läbi kinnitab: "Armunud inimeste suhe on haldjasuhe. Kui elust kaob vastastikune kinkimine, siis haldjas kaob". Need sõnad annab ta kaasa Filipile ja Matildele, kes hakkavad Uus-Kungla kuningriigis valitsema Metsavalda, samuti Albertile ja Adelele linavalla ning Johanile ja Loviisale Aruvalla valitsemiseks.

Väike narr (Võru I Põhikooli õpilane Annika Sirel), kelle mõtteavaldused on targa emanda Ennemuisti (Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumi giid Helju Kalme) meelest tingitud Kirbutsirkuse Teataja liigsest lugemisest (näh, sahmak ka ajakirjandusele!), ütleb kuldse tõe: "Kui narr valitsejaks saab, juhtub suur õnnetus". Ja veel jääb etendusest kõrvu mõte: on hea, et valitsemine läheb noorte kätte.

Pulmad on ainulaadne sündmus, seepärast mängiti ka "Kullaketrajate pulmi" see ainumas kord 9. juulil. Kuid tahan uskuda, et kaunid laulud saajarahva (segakoor Tervis ja tantsud vakarahva (tantsurühm Viire) esituses hakkavad elama omaette elu laulu- ja tantsupidudel.

Seekord oli kuninglikesse rüüdesse ja uhketesse, oma ajastu hõngulistesse kostüümidesse rüütatud hulk inimesi, keda oleme hoopis teistes rollides harjunud nägema. Oma rollis olid emandad Esitei ja Ilotei - Aino Suurmann ja Raja Kängsep käsitööühistust "Esi". Ja pulmavana Heino Kartsepp, kes rahvast õllelähkrist kostitas, ongi pulmavana.

Üht tõsist pulma sadade silmapaaride all maha mängida pole teps kerge, kuid minu meelest tundus kõik ehtne olevat.
 
[ Tagasi ]
 
QA  
Papa Kreutzwaldi Õueteater MTÜ © 2002-2020
Kreutzwaldi 31, 65609 Võru
oueteater.vorulinn.ee oueteater@hot.ee